Klub Turystów Wodnych w Chełmnie przy współpracy Wójta (p. Jerzy Cieszyński) i Gminy Ciechocin oraz 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie zorganizowali 11. Ogólnopolski Spływ Kajakowy Stowarzyszenia Saperów Polskich. Udział w spływie wzięli żołnierze zawodowi, żołnierze w stanie spoczynku, pracownicy związani z wojskiem oraz kajakarze z całej Polski. Tegoroczny spływ odbył się na niezmąconej przez cywilizację rzece.
Drwęca jest najdłuższym polskim rezerwatem ichtiologicznym w Polsce (powołanym w lipcu 1961 roku). Ochronie podlegają środowisko wodne oraz bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minóg rzeczny. Zamieszkują również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Ekosystem rzeki stwarza dogodne warunki do występowania licznych gatunków ptactwa wodno-błotnego. Sąsiedztwo rzeki zamieszkują różnorodne zwierzęta w tym chronione gatunki zwierząt. Można tu spotkać: bobra europejskiego, wydrę, łosia, sarnę, jelenia, popielicę, zająca szaraka, rzęsorka rzeczka, smużkę leśną, ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką oraz nietoperze takie jak: borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy i nocek rudy; zaś z płazów i gadów: kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, ropucha paskówka, ropucha zielona, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, żaba wodna.
Obóz usytuowany przy przedszkolu w miejscowości Elgiszewo (Gmina Ciechocin) był miejscem centralnym dwóch etapów. Do pokonania przez uczestników 28 kilometrowego szlaku organizatorzy przygotowali m. in. sprzęt do kajakarstwa turystycznego w tym kajaki, kapoki, wiosła. Aby na wszystko starczyło sił zapewniono wyżywienie w postaci obiadów i grilla. W tym roku troszeczkę można było narzekać na pogodę, było wietrznie z przelotnymi opadami deszczu.
W piątkowy wieczór na polu namiotowym był obecny Wójt Gminy, który zdradził nam swoje plany, które brzmią naprawdę interesująco i będą nie małą atrakcją nie tylko dla kajakarzy. Kolejne prace, które są prowadzone przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej szczególnie ich aktywnym formom. W czasie naszego pobytu kończono budowę pieca chlebowego z wędzarnią. Być może już podczas 54. Międzynarodowego Spływu Kajakowego „Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą”, „od Kajtka do Kajetana” będziemy mogli skosztować ciepłego, tradycyjnego wiejskiego pieczywa prosto z pieca.
W sobotę tuż przed godziną dziesiątą uczestnicy wyruszyli w dłuższy 20 km etap (Golub-Dobrzyń – Elgiszewo). Na trasie miejscami pojawiły się drobne przeszkody do pokonania, przy których ratownicy instruowali mniej doświadczonych kajakarzy jak należy się przy nich zachować. W godzinach popołudniowych na polu namiotowym zrobiło się wyjątkowo głośno za sprawą lokalnej grupy „Ciechowiacy”. Młodzi tancerze pokazali swój szeroki wachlarz umiejętności (od muzyki ludowej po współczesną), a ich radość, optymizm i energiczność wciągnęły kajakarzy do wspólnej zabawy.
W niedzielę, gdy uczestnicy pokonywali najkrótszy 8 km odcinek (Elgiszewo – Kępa), zza chmur wyszło słońce umilając w ten sposób ostatnie kilometry spływu. Niektórzy chcieli płynąć dalej. Po obiedzie, spakowaliśmy się, złożyliśmy namioty i wyruszyliśmy do Chełmna.
W tym weekendowym aktywnym wypoczynku wzięło udział 70 uczestników, niektórzy z nich pływają od dziesięcioleci inni zaś debiutowali. Najmłodszym miłośnikiem kajakarstwa turystycznego była czteroletnia Dobrosława Pilarska, z kolei najstarszym uczestnikiem był osiemdziesięciodwuletni prezes i komandor KTW Chełmno Lech Bolt, który z synem Wiesławem wspólnie pokonywali szlak.
Już dziś zachęcamy do uczestnictwa w 54. MSK, który odbędzie się w dniach 2 – 14 sierpnia. Na spływ zgłosiła się liczna grupa z Holandii, a także uczestnicy z Niemiec, Belgii, oraz Polski.
źródło: fragment o rezerwacie – mojemazury.pl