14. Spływ Saperów w obiektywie

Klub Turystów Wodnych w Chełmnie razem z 3. Batalionem Drogowo-Mostowym w Chełmnie zorganizowali 14. Ogólnopolski Spływ Kajakowy Stowarzyszenia Saperów Polskich. W tym roku dzięki zaangażowaniu kol. Jerzego Piniarskiego, spływ ten odbył się w miejscowości Żnin, która to należy do regionu Pałuk. Tereny te słyną jako kraina wielu jezior. W tym roku udział wzięła rekordowa liczba osób, bo aż 110!

Najmłodszą adeptką kajakarstwa była Apolonia Banasiak 1,5 roku, zaś najstarszym był Jerzy Piniarski 74 lata. Uczestników dzieliło zatem 72 lata. Zaraz po przyjeździe do Ośrodka Wypoczynkowego PTTK, spływowicze skosztowali grillowaną karkówkę i kiełbasę. Na wieczór zostało przygotowane wspólne ognisko, gdzie każdy spędził miło czas. Następnego dnia czekała atrakcja w postaci przejazdu wąskotorówką ze Żnina do Biskupina, miejscu słowiańskich przodków. Trasa ta wyniosła 7 km. Mimo deszczowej i chłodnej pogody, uśmiechów nie brakowało podczas jazdy. Po przejeździe na miejsce, każdy mógł zwiedzić Biskupin, poznać historię i tradycję ludzi żyjących w tamtych, odległych czasach. Po wycieczce, zaplanowany był powrót autokarem na miejsce biwakowania, gdzie czekał obiad. Później została zorganizowana zbiórka i kajakarze dowiedzieli się o osobach funkcyjnych oraz zasadach, które należy przestrzegać. Również odbyło się ognisko, gdzie obok niego niektórzy uczestnicy sprawili małą niespodziankę najmłodszym. Była to możliwość puszczania baniek mydlanych. Wszyscy najmłodsi brali udział z zabawie i cieszyli się bardzo z przygotowanej atrakcji. Następnego i też ostatniego dnia pływaliśmy po Jeziorze Małym Żnińskim, Skarbińskim i Weneckim. Przy ostatnim akwenie zarządzona została przerwa. Podczas niej była również przygotowana wycieczka po muzeum kolejki wąskotorowej i ruinach zamku krwawego diabła. Dzięki temu każdy poznał atrakcję okolic Żnina i historię towarzyszącą tych ziem. Po zobaczeniu wszystkich ważnych miejsc, wróciliśmy z powrotem do kajaków w drogę powrotną. Pogoda tego dnia dopisała, co widać było nie tylko po uśmiechach, ale też opalającej się skórze u spływowiczów. Gdy wszyscy przybili do brzegu i posilili się ciepłym posiłkiem, niestety trzeba było myśleć powoli o powrocie do domu.

                

Już dziś zachęcamy do uczestnictwa w 57. MSK, który odbędzie się w dniach 29 lipiec – 12 sierpnia. Na spływ zgłaszają się grupy z Holandii, a także uczestnicy z Niemiec, Belgii, oraz Polski.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii 14 Ogólnopolski Spływ Kajakowy Stow. Saperów Polskich. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.