3 VIII – sobota
Tuż po przybyciu na pole namiotowe przy stanicy wodnej PTTK „Bachotek” uczestnicy rozbili swoje namioty. Bardzo dobra pogoda skutecznie przyciągała wodniaków do kąpieli w pobliskim jeziorze. Niektórzy zniecierpliwieni popłynęli kajakiem. Z kolei wieczorem miało miejsce przedstawienie osób funkcyjnych m. in. pilota początkowego, pilotów końcowych, ratowników:
4 VIII – niedziela
Tego dnia organizatorzy zaplanowali 26 km trasę (Jezioro Bachotek – Jezioro Ciche – Jezioro Bachotek). W połowie trasy zaplanowano krótką przerwę.
5 VIII – poniedziałek
O godzinie 10-tej uczestnicy wyruszyli w 19 km trasę (Jezioro Bachotek – Brodnica). Po 5 km na wodniaków czekała przenioska w miejscowości Tama Brodzka:
Kajakarzy przywitał baner wiszący na jednym z brodnickich mostów:
W godzinach popołudniowych odbył się mecz piłki nożnej drużyn KTW Chełmno i „reszta świata”. Emocjonująca rozgrywka zakończyła się wynikiem 2:0 dla drużyny KTW Chełmno, która od kilku lat oddawała zwycięstwo drużynie „reszty świata”.
Dla ostudzenia emocji oraz rozgrzanych ciał dla chętnych czekał spływ kapokowy:
6 VIII – wtorek
Tego dnia na uczestników 53MSK czekał najdłuższy bo 48 km etap (Brodnica – Pusta Dąbrówka – Golub-Dobrzyń). Na zaplanowanym postoju regeneracyjnym w miejscowości Pusta Dąbrówka kajakarze mogli odpocząć, posilić się oraz ugasić pragnienie jakże ważną w upalne dni wodą:
Po kilkunastominutowym przystanku wyruszyli dalej w kierunku Golub-Dobrzyń:
O godzinie 19. odbyły się kajakowe zawody sprawnościowe o Błękitną Wstęgę Drwęcy, którym przyglądała się Pani Izabela Lewandowska – zastępca burmistrza miasta Golub-Dobrzyń:
Tego wieczoru Klub otrzymał od p. Burmistrz pamiątkowy puchar.
Zawody zakończyły się następującymi wynikami:
w kategorii kobiet do lat 20 udział wzięła jedna uczestniczka:
I Agnieszka Bolt (Chełmno) 1998 r. 1:13.02
w kategorii mężczyzn do lat 20:
I Radosław Bolt (Chełmno) 1994 r. 4:28.39
II Szymon Orzechowski (Golub-Dobrzyń) 1993 r. 4:43.92
III Filip Włoszczek (Ruziec) 4:46.91
w kategorii mężczyzn 21 – 49 lat:
I Łukasz Siciński (Golub-Dobrzyń) 1991 r. 4:29.77
II Michał Uzarewicz (Golub-Dobrzyń) 1988 r. 5:08.69
III Krystian Piotrowski (Golub-Dobrzyń) 1991 r. 5:16.84
w kategorii mężczyzn 50 lat i powyżej:
I Józef Nowicki (Łódź) 1957 r. 4:56.92
II Andrzej Włoszczek (Ruziec) 1962 r. 5:00.46
III Jan Zachulski (Bydgoszcz) 1942 r. 5:08.99
IV Tomasz Olszewski (Warszawa) 1957 r. 5:10.52
Nad zmaganiami czuwała komisja w składzie:
– Jerzy Piniarski (sędzia główny zawodów),
– Jadwiga Piniarska (sędzia pomocniczy),
– Jerzy Nadolski (sędzia sportowy),
– Henryk Jeziorski (sędzia techniczny).
Tuż przed ogłoszeniem wyników odbył się kolejny spływ kapokowy:
Zaś dla osób, które wolały pozostać na „Zaciszu” czas umilały zespoły zaproszone przez Panią Burmistrz.
7 VIII – środa
Po najdłuższym przyszła kolej na o wiele krótszy 20 km etap (Golub-Dobrzyń – Ciechocin):
O godzinie 16. miał miejsce chrzest wodniacki. W tym roku o pomoc został poproszony Wójt gminy Ciechocin Jerzy Cieszyński. Jak co roku Neptunowi tradycyjnie pomagały diabły, które do chrztu doprowadziły nawet najbardziej opornych, unikających ceremonii. Wszyscy uczestnicy chrztu otrzymali pamiątkowy dyplom.
O godzinie 18. miał miejsce poczęstunek przygotowany przez Wójta. Uczestnicy mogli skosztować zupy borowikowej oraz lokalnych specjałów: wędlin, podrobów, ciast. W związku ze zbliżającymi się imieninami naszego Komandora zostały złożone życzenia oraz odśpiewane „sto lat”. To była też dobra okazja do podziękowania Wójtowi gminy za wieloletnią współpracę i pomoc przy organizacji spływów kajakowych.
8 VIII – czwartek
W 38 km etap w jaki udali się uczestnicy (Ciechocin – Lubicz – Toruń) zawierał kilka przeszkód, które wodniacy pokonali bez większych problemów. Po około 20 km miała miejsce przerwa regeneracyjna w miejscowości Lubicz. Gmina zapewniła uczestnikom ciepły posiłek – grochówka – oraz rozrywkę w postaci występu zespołu „Dolina Drwęcy” działającego przy Klubie Seniora „Dolina Drwęcy” oraz występu drugiego zespołu „Mimoza” działającego przy Klubie Seniora „Mimoza” (Waganiec, k. Ciechocinka). Podczas postoju obecna była Pani Teresa Gryciuk (Sekretarz Gminy), która czynnie brała udział w planowaniu postoju.
Po kilkunastominutowym odpoczynku kajakarze udali się dalej. Przy ujściu Drwęcy do Wisły czekały już motorówki WOPR-u i Policji. Po krótkiej przerwie na Wiśle, wspólnie wyruszyli w 6 km odcinek Wisłą do Torunia. Na szlaku wodniacy mogli przyjrzeć się z bliska prawie ukończonej budowy 540m mostu przez Wisłę. Dla miasta oraz podróżujących przez Toruń jest to bardzo ważna inwestycją która zamyka się w kwocie 753 mln złotych (wraz z drogami dojazdowymi, infrastrukturą). Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
9 VIII – piątek
Tego dnia wodniacy mogli wraz z przewodnikiem PTTK zwiedzić miasto. Podobnie jak w latach ubiegłych wycieczki były przeprowadzana w języku niemieckim, angielski oraz polskim. Chętni mogli także zwiedzać Toruń własnymi ścieżkami, które nieraz się przecinały:
Na obozowisko zawitał p. Michał Zaleski (prezydent miasta Toruń) by porozmawiać o spływie i pięknie regionu przy tradycyjnym bigosie z wodniackiej kuchni polowej. Na zakończenie dla najmłodszego i najstarszego uczestnika spływu pozostawił niespodziankę. Zaś na ręce komandora złożył list gratulacyjny i upominki.
10 VIII – sobota
Kajakarze wyruszyli w przedostatni 27 km etap (Toruń – Solec Kujawski). Towarzyszący podczas etapu deszcz oraz wiatr przyniósł około 10 stopniowe ochłodzenie. Do tej pory uczestnicy cieszyli się wyjątkowo ciepłą i przeważnie suchą pogodą. W Solcu Kujawskim na wodniaków poza polem namiotowym i sanitariatami czekała scena oraz stoiska z piwem, małą gastronomią. Nie zapomniano o najmłodszych, którzy mogli bawić się na dmuchanym zamku oraz dżdżownicy. Podczas zorganizowanej przez Urząd Miasta i Urząd Gminy Solec Kujawski oraz Soleckie Centrum Kultury dwudniowej „Biesiady nadwiślańskiej” zaprezentowali się: „Wesołe chłopaki”, „Krośniewiacy”, „Malina band”, „Tomek i Beata”
Nie małą atrakcją były pokazy ratownictwa przeprowadzone przez Drużynę nr 100 Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dla chętnych uczestników spływu czekały wyzwania takie jak narty wodne, przejazd na dmuchanym kole. Narty wodne wymagały, krótkiego instruktażu, po którym większość uczestników ciągniętych przez motorówkę stawała na nogach.
Dla Komitetu Organizacyjnego 53MSK oraz przedstawicieli zagranicznych uczestników w stanicy wodnej „Salina” zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli Tesresa Substyk (Burmistrz Miasta), Barbara Grzona-Górna (sekretarz Miasta i Gminy), Regina Osińska (Soleckie Centrum Kultury). Zagraniczne osady reprezentowali Charles Füss (Toeristische Kano Bond Nederland, Holandia), Ludo Willems (Technico Kajak Club, Belgia), Klaus Heine (Niemcy). Spotkanie było okazją do wymiany poglądów oraz do wręczenia jego uczestnikom upominków:
11 VIII – niedziela
Tego dnia uczestnicy zbierali siły do pokonania jednego z najdłuższych etapów. Chętni mogli bezpłatnie skorzystać z atrakcji Parku Wodnego. Na wielbicieli bardzo dawnych czasów czekał JuraPark.
12 VIII – poniedziałek
O godzinie 9. uczestnicy 53MSK wyruszyli w ostatni 45 km etap (Solec Kujawski – Chełmno). Obecna na miejscu pani Burmistrz Teresa Substyk pożegnała kajakarzy i zaprosiła ich do ponownego odwiedzenia Solca Kujawskiego.
Tego roczny najdłuższy etap rzeką Wisłą można uznać za jeden z niewielu w historii Międzynarodowych Spływów Kajakowych organizowanych przez KTW „przyjemnych i łatwych”. Wiatr, który częściej pomagał niż przeszkadzał oraz umiarkowana temperatura, to wyjątki. Nierzadko w latach ubiegłych uczestnicy musieli się zmagać z niesprzyjającymi warunkami na królowej polskich rzek. Tuż przed 16. na ląd zeszli ostatni kajakarze zakańczając w ten sposób 53. Międzynarodowy Spływ Kajakowy „Pojezierzem brodnickim – Drwęcą – Wisłą”.
O godzinie 19. odbyło się uroczyste zakończenie spływu. Na niektórych uczestników czekały upominki:
Specjalne imienne podziękowania:
– Charles Füss (Holandia, Toeristische Kano Bond Nederland),
– Klaus Heine (Niemcy),
Puchary dla najliczniejszych grup:
– Holandia, Toeristische Kano Bond Nederland (14 osób), puchar Burmistrza Chełmna,
– Polska, Ornak Jastków (10 osób), puchar Burmistrza Chełmna,
– Polska, PTTK o. „Podbeskidzie” KTKaj Bielsko-Biała – puchar Zarządu Oddziału PTTK,
Wiosełko za uczestnictwo:
– Louis Dams (Belgia),
– Vicky Dams (Belgia),
– Ludo Willems (Belgia, Technico Kajak Club),
– Niels Willems (Belgia, Technico Kajak Club),
– Hens Guy (Belgia, Technico Kajak Club),
– Erwin Ruttkowski (Niemcy, WKK Wilhelmshaven),
– Harry van den Herik (Holandia, Dajaks Dordrecht),
– Gleich Karlheinz, Maria Grassinger (Niemcy),
– Maria, Waldemar Golda (Polska),
– Marek Kawecki, Lucyna Rukawisznikow (Polska),
– Longina Olszak-Solecka, Józef Nowicki (Polska),
Mały pagaj za uczestnictwo:
– Paweł Poprawa (Polska),
– Michał Sawicki (USA, Illinois, Elk Grove Village – 7300km w linii prostej do KTW).
Na zakończenie tradycyjne grupowe zdjęcie z zaproszeniem na kolejne spływy organizowane przez Klub Turystów Wodnych.
Zobacz także:
– uroczyste otwarcie spływu
– galeria zdjęć, których autorem jest Harry van den Herik
– fotoreportaż z 52. MSK
– galerię zdjęć z 52. MSK (ponad 2800 zdjęć)
Impreza dofinansowana ze środków:
– Ministerstwa Sportu i Turystyki,
– Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
– Polskiego Związku Kajakowego
– Związku Miast Nadwiślańskich,
– Urzędu Miasta Chełmno,
– Starostwa Powiatowego Chełmno,
– oraz pomocy naszych partnerów / sponsorów.