28 VII – sobota
58. Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą tradycyjnie rozpoczął się od uroczystego otwarcia na terenie Jednostki Wojskowej przy ul. Biskupiej 16.
Podczas uroczystości przygrywała nam Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury pod batutą p. Józefa Licy.
Otwarcie rozpoczęto oficjalnie od przywitania zaproszonych gości i uczestników.
W otwarciu wzięli udział :
– 3 Batalion Drogowo Mostowy – p. ppłk Krzysztof Mikrut,
– Sekretarz Powiatu Chełmińskiego – p. Tadeusz Derebecki,
– Burmistrz Miasta Chełmna – p. Mariusz Kędzierski,
– Zastępca Burmistrza Golubia-Dobrzynia – p. Danuta Malecka,
– Prezes Oddziału PTTK w Chełmnie – p. Zdzisław Gostomski,
– Prezes Klubu Żołnierzy i Pracowników 9 Chełmińskiego Pułku Pontonowego – p. Hieronim Marzęcki.
Po wysłuchaniu przemówień, uczestnicy autokarem przemieścili się do Tereszewa, gdzie czekał posiłek.
29 VII – niedziela
Prezes KTW tego dnia przedstawił uczestnikom osoby funkcyjne. Zapoznaliśmy się z zasadami i przepisami bezpieczeństwa tegorocznego spływu. Po tym uczestnicy byli gotowi na pierwszy etap 58. MSK. Wieczorem ks. Marek Skok odprawił mszę świętą na ołtarzu wykonanym z kajaków.
30 VII – poniedziałek
Poniedziałek rozpoczął się od spakowania i 15 km podróż przez Jeziora Wielkie Partęczyny, Dębno, Robotno, Kurzyny, Stażym, Bachotek. W trasie wiele osób opalało się przy pięknej pogodzie. Resztę dnia uczestnicy spędzili na wypoczywaniu.
31 VII – wtorek
Tego dnia było do pokonania 26 km trasa: J. Bachotek – Zbiczno. Wielu uczestników korzystając z przerwy schładzało się w jeziorze przy panującej tego dnia temperaturze 35 C. Popołudniu odbyły się pokazy sztuczek iluzjonistycznych skierowane nie tylko dla najmłodszych przygotowane przez jednego z uczestników. Później wodniacy mieli okazję na spróbowanie wędzonego pstrąga oraz potańczenie wieczorem przy muzyce.
1 VIII – środa
O godz. 10:00 ruszyliśmy w dalszą trasę z Jeziora Bachotek do Brodnicy. Po rozbiciu obozowiska każdy chętny mógł spłynąć w kapoku w Drwęcy. Niewiele trzeba było zachęcać do takiej formy relaksu. Niektórzy również wybrali się do miasta. Wieczorem odwiedzili nas koledzy z oddziału PTTK Brodnica obdarowując uczestników ciepłym chlebem, bułkami i świeżymi pączkami.
2 VIII – czwartek
W tym dniu pływanie nie było zaplanowane, ale za to władze miasta zorganizowały zwiedzanie miasta Brodnicy z przewodnikiem. O godz. 16:00 rozegraliśmy mecz siatkówki o puchar Burmistrza Miasta Brodnica. Po emocjonującej grze wygrała drużyna, którą reprezentowała nasza ratowniczka.
3 VIII – piątek
O godz. 9:00 rozpoczął się najdłuższy etap spływu, 48 km odcinek Brodnica – Golub Dobrzyń. W połowie, jak co roku czekał mały posiłek regeneracyjny. Kto nie miał sił na tak długi etap został zabrany samochodem. Chętni wieczorem mieli okazję udać się na zamek golubski na II Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Tradycyjnym. Tej nocy odbywały się pokazy sztucznych ogni oraz pokazy z użyciem ognia oraz światła.
4 VIII – sobota
W południe odbyły się kajakowe zawody o „Błękitną Wstęgę Drwęcy”. Włodarze Golubia-Dobrzynia po werdykcie sędziów wręczyli zwycięzcom nagrody i puchary w wielu kategoriach. Dodatkowo w ten dzień został zorganizowany spływ na „Byle czym”, który polegał na spłynięciu na utworzonych przez siebie konstrukcjach ze wszystkich dostępnych przedmiotów. Prócz mieszkańców udział wzięli uczestnicy naszego spływu oraz sam Neptun z żoną i diabłami. Wszystkim udało się szczęśliwie przypłynąć do celu. Po wybraniu tych najlepszych i najciekawszych projektów władze miasta wręczyli nagrody oraz dyplomy.
5 VIII – niedziela
Trasa Golub-Dobrzyń – Elgiszewo należy do krótszych na MSK, ale krętych. Każdy mógł zrelaksować się wśród zieleni, jak i widoków wiejskich. Popołudniu odbył się wodniacki chrzest, gdzie nowi spływowicze zostali ochrzczeni. Każdemu ochrzczonemu nadano wodniackie imię.
6 VIII – poniedziałek
Tego dnia odpoczywano wśród wiejskiego, spokojnego klimatu. Dla chętnych zorganizowano przejazd do pobliskiego jeziora Okonin. Dodatkowo Wójt gminy Ciechocin p. Jerzy Cieszyński przygotował posiłek dla uczestników 58. MSK.
7 VIII – wtorek
O godz. 9:00 przyszedł czas pożegnania z Elgiszewem i wypłynięcia do Torunia. Po drodze jak co roku mieliśmy postój w miejscowości Lubicz. Powitały nas władze gminy w osobie sekretarza – p. Teresy Gryciuk. Czas przerwy umilał nam zespół „Dolina Drwęcy” działający przy klubie Seniora „Dolina Drwęcy”. Zatrzymaliśmy się też przy ujściu Drwęcy do Wisły, gdzie czekał na nas patrol WOPR i policji. Razem pokonaliśmy te ostatnie 6 km do miejsca docelowego.
8 VIII – środa
Rano spływowicze udali się z przewodnikami na zwiedzanie pięknych zabytków miasta pierników i Kopernika. W południe zaszczycili nas wizytą Prezydent Miasta Toruń p. Michał Zaleski oraz Prezes Zarządu Oddziału PTTK Toruń p. Henryk Miłoszewski, gdzie jak co roku wyróżnili najstarszego i najmłodszego uczestnika (89 i 9 lata). Również tego dnia odwiedziły nas media, gdzie niektórzy mieli okazję uczestniczyć w wywiadach.
9 VIII – czwartek
Po ciepłej i suchej nocy wszyscy uczestnicy sprawnie spakowali się i mogli wyruszyć w przedostatni 27 km etap Toruń – Solec Kujawski. Po przypłynięciu i rozstawieniu namiotów, uczestników przywitały władze Solca Kujawskiego na czele z burmistrz p. Teresą Substyk oraz p. Romanem Guździołem Prezesem Rejonowego WOPR. Popołudniu przygotowano II Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej SOL-TUR, gdzie oprócz mieszkańców zgłosili się nasi uczestnicy. Każdy zaśpiewał swój wybrany repertuar. Większość nagród zdobyli nasi rozśpiewani wodniacy. Wieczorem wszyscy mogli się bawić przy akompaniamencie muzyki.
10 VIII – piątek
Solec Kujawski przygotował jak co roku dla uczestników wiele atrakcji. Chętni mogli popływać i skorzystać z atrakcji parku wodnego. Dla dzieci i nie tylko były przygotowane wejściówki do Jura Parku. Pan Roman przygotował dla chętnych przejażdżkę na nartach wodnych. Wolny czas umilały muzyka i konkursy przygotowane przez Solecki Dom Kultury.
11 VIII – sobota
Po chłodnej nocy nadszedł ostatni dzień tegorocznego spływu. Etap Solec Kujawski – Chełmno to 45 km trasa. O godz. 9:00 wypłynęliśmy. Z postojem na odpoczynek byliśmy około 14:40 w Chełmnie. Z wybiciem godz. 17:00 odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie 58. MSK. Każdy nie kryjąc smutku żegnał się twierdząc, iż spływ trwał za krótko.
Więcej zdjęć dostępnych w galerii 58. MSK.