59. Centralny Międzynarodowy Spływ Kajakowy – w obiektywie

27 VII – sobota
59. Centralny Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą tradycyjnie rozpoczął się od uroczystego otwarcia na terenie Jednostki Wojskowej przy ul. Biskupiej 16.

Otwarcie odbyło się od uroczystości przygotowanej przez Orkiestrę Dętą Chełmińskiego Domu Kultury pod batutą p. Józefa Licy oraz Mażoretek. Również przywitano zaproszonych gości i uczestników.

Po wysłuchaniu przemówień, uczestnicy autokarem przemieścili się do Bachotka. Na miejscu wszyscy rozpakowali się i później udali na wyczekiwany posiłek.

          

28 VII – niedziela
Tego dnia odbył się pierwszy etap 59. MSK 26 km trasa J. Bachotek – Zbiczno. Na początku Prezes KTW przedstawił osoby funkcyjne, obowiązujące w tym roku zasady i przepisy bezpieczeństwa. Po tym uczestnicy byli gotowi na wypłynięcie. Wieczorem ks. Marek Skok odprawił mszę świętą gdzie częścią ołtarza stanowiły kajaki.

          

29 VII – poniedziałek
O godz. 10:00 ruszyliśmy w trasę z Jeziora Bachotek do Brodnicy. Po przybyciu uczestnicy rozbili swoje obozowiska, po czym reszta dnia była dla każdego do przeznaczenia na odpoczynek lub wybranie się do miasta. Wieczorem odwiedzili nas koledzy z oddziału PTTK Brodnica obdarowując uczestników ciepłym chlebem, bułkami i świeżymi pączkami.

          

30 VII – wtorek
Władze miasta na ten dzień zorganizowały zwiedzanie Brodnicy z przewodnikiem. O godz. 16:00 rozegraliśmy mecz siatkówki o puchar Burmistrza Miasta Brodnica. Wygrała drużyna w składzie, której był pilot początkowy. Po rozegranym meczu wielu schłodziło się w oczekiwanym spływie kapokowym.

          

31 VII – środa
O godz. 9:00 wszyscy wypłynęli z Brodnicy do Golubia-Dobrzynia. Odcinek ten mierzy 48 km. W połowie, jak co roku każdy otrzymał mały posiłek regeneracyjny. Kto nie miał sił mógł po przewie pojechać samochodem do celu. Po przypłynięciu czekał zasłużony odpoczynek i chwila dla siebie.

         

1 VIII – czwartek
W godzinach rannych dla uczestników czekało zwiedzanie z przewodnikiem miasta, a w południe odbyły się kajakowe zawody o „Błękitną Wstęgę Drwęcy”. Władze Golubia-Dobrzynia po werdykcie sędziów wręczyli nagrody i puchary w wielu kategoriach.

          

2 VIII – piątek
Trasa Golub-Dobrzyń – Elgiszewo jest krótka a zarazem obfitujące w piękne widoki wśród zieleni i terenów wiejskich. Po szybkim przybyciu do celu uczestnicy zostali ugoszczeni posiłkiem przygotowanym przez władzę gminy Ciechocin.

          

3 VIII – sobota
O godz. 9:00 przyszedł czas pożegnania z Elgiszewem i wypłynięcia do Torunia. W tym roku w trakcie płynięcia dołączyli do nas włodarze Lubicza, którzy to postój zaplanowali w Złotorii. To tam powitał nas zespół „Dolina Drwęcy” działający przy klubie Seniora „Dolina Drwęcy”. Po posiłku razem z patrolem WOPR i policji pokonaliśmy ostanie 6 km do naszego celu.

          

4 VIII – niedziela
W ten niedzielny dzień spływowicze rano udali się zwiedzanie pięknych zabytków miasta pierników i Kopernika. Resztę dnia każdy spędził na swój sposób. Pogoda dopisywała na dalsze spacery po Toruniu czy wylegiwanie się na polu namiotowym.

5 VIII – poniedziałek
Uczestnicy po sprawnym spakowaniu się czekali na przedostatni 27 km etap Toruń – Solec Kujawski. Tego dnia przyjechał do spływowiczów Prezydent Miasta Torunia p. Michał Zalewski. Po złożeniu życzeń wręczył prezenty dla najmłodszego (10 lat) jak i najstarszego (90 lat) uczestnika. Na koniec pożegnał się i życzył szczęśliwej drogi. Po przypłynięciu władze Solca Kujawskiego na czele z burmistrz p. Teresą Substyk oraz p. Romanem Guździołem Prezesem Rejonowego WOPR, przywitali nas oraz przygotowali drobny poczęstunek.

          

6 VIII – wtorek
Solec Kujawski przygotował i w tym roku wiele atrakcji. Jedynie z powodu niskiego stanu wody nie mogły odbyć się pokazy ratownicze oraz przejazd na nartach wodnych. Chętni mogli popływać w parku wodnym. Dla dzieci i nie tylko było przygotowanie wejście do Jura Parku. Popołudniu przygotowano III Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej SOL-TUR, gdzie oprócz mieszkańców wystąpili nasi uczestnicy. Przygotowane zostały również konkursy i zabawy. Również jeden z naszych uczestników zaprezentował pokaz sztuczek magicznych, który zaciekawił wiele osób.

          

7 VIII – środa
Nadszedł ostatni dzień tegorocznego spływu. Etap Solec Kujawski – Chełmno to 45 km trasa. O godz. 9:00 wypłynęliśmy. W tym roku byliśmy około 14:55 w Chełmnie. Z wybiciem godz. 17:00 odbyło się uroczyste zakończenie 59. MSK, gdzie na samym końcu jeden z uczestników zaprezentował swój wiersz upamiętniający wydarzenia oraz wesołe sytuacje, które to były na tegorocznym spływie.

          

Więcej zdjęć dostępnych w galerii 59. MSK.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 59 Międzynarodowy Spływ Kajakowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.