60. Międzynarodowy Spływ Kajakowy – fotorelacja

31 VII – sobota
60. Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą po roku przerwy spowodowanym przez pandemię rozpoczął się od symbolicznego otwarcia na terenie Jednostki Wojskowej przy ul. Biskupiej 16. Wśród uczestników oraz organizatorów stawili się również sympatycy oraz zaproszeni goście. W otwarciu wzięli udział:

– Prezes Oddziału PTTK w Chełmnie – p. Zdzisław Gostomski,

– Prezes Klubu Żołnierzy i Pracowników 9 Chełmińskiego Pułku Pontonowego –
p. Hieronim Marzęcki.

Po krótkim przemówieniu Prezesa Klubu Turystów Wodnych Stanisława Konowalika oraz p. Hieronima Marzęckiego uczestnicy udali się do autokaru i przemieścili się do miejscowości Bachotek na pole namiotowe przy stanicy wodnej PTTK “Bachotek”. Każdy rozbił swój namiot oraz udał się na posiłek.

1 VIII – niedziela
Początek dnia rozpoczęto od przedstawienia osób funkcyjnych oraz zasad bezpieczeństwa na wodzie. Wspomniano również o bezpieczeństwie w przypadku wirusa COVID-19 i dostępnych środkach dezynfekcyjnych. Spływowicze po zaznajomieniu się z informacjami udali się na pierwszy etap 60. MSK. Pogoda dopisała i każdy mógł z uśmiechem przepłynąć do jeziora Cichego i z powrotem. Pod wieczór ks. Marek Skok przygotował dla chętnych mszę świętą przygotowaną na ołtarzu utworzony z kajaków.

2 VIII – poniedziałek
Pierwsze pakowanie oraz przygotowanie do spłynięcia do miasta Brodnicy. O godz. 10:00 każdy wyruszył i sprawnie pokonał tą trasę. Popołudnie uczestnicy mogli wykorzystać na odpoczynek lub wybranie się do miasta. Pamiętający o spływie koledzy z oddziału PTTK Brodnica odwiedzili Nas goszcząc skromnym poczęstunkiem w postaci świeżo wypieczonych drożdżówek. Zaplanowali również dla uczestników tańce przy muzyce.

3 VIII – wtorek
Ranek zorganizowany został na zwiedzaniu Brodnicy z przewodnikiem. Po południu każdy mógł wziąć udział w rozgrywce w tenisa stołowego czy też meczu piłki siatkowej.

4 VIII – środa
Po wybiciu godz. 9:00 każdy z uczestników rozpoczął podróż kajakiem przez najdłuższy odcinek na spływie. Trasa Brodnica – Golub Dobrzyń zawierała nie tylko piękne widoki flory, ale też urozmaicone dodatkowo o przeszkody, gdzie nawet początkujący kajakarze radzili sobie bez problemów. Dla tych, dla których trasa była za długa, w jej połowie został przygotowany transport na pole namiotowe. Jak co roku odpoczynek i mały posiłek regeneracyjny odbył się w miejscowości Pusta Dąbrówka.

5 VIII – czwartek
Dzień upłynął na zwiedzaniu Zamku Golubskiego z przewodnikiem oraz zawodów kajakowych o Błękitną Wstęgę Drwęcy. Odwiedziły nas Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego p. Danuta Malecka oraz Wiceburmistrza p. Róża Kopaczewska, które wręczyły medale i nagrody dla uczestników zawodów.

6 VIII – piątek
Trasa Golub Dobrzyń – Elgiszewo jest tą najkrótszą. Niestety tym razem od rana towarzyszył wszystkim lekki deszcz, aczkolwiek nie był on problemem dla uczestników. Na miejscu przywitały Nas posiłkiem władze gminy oraz Sołtys Elgiszewa p. Marek Beyger.

7 VIII – sobota
Sobotni dzień upłynął na odpoczynku pośród wiejskiego klimatu. Dla chętnych była możliwość wybrania się nad pobliskie jezioro. Wieczorem atrakcją była możliwość skosztowania pieczonego udźca wieprzowego oraz uczestnictwo w tańcach przy muzyce.

8 VIII – niedziela
Ranek przywitał nas deszczem podczas pakowania i przygotowania do wypłynięcia na biwak w Toruniu. Pogoda na szczęście zmieniła się na lepszą po wypłynięciu z Elgiszewa i w dalszej trasie towarzyszyło kajakarzom już słońce. Władze Lubicza jak co roku ugościły nas, jednakże przerwa odbyła się na terenie ruin zamku w Złotoryi. Poczęstowano uczestników posiłkiem w postaci żurku. Na trasie brali również udział mieszkańcy gminy, którzy to fragment odcinka przepłynęli z uczestnikami. Po przypłynięciu oraz rozbiciu namiotów spływowicze wyruszyli na miasto.

9 VIII – poniedziałek
Prezydent Miasta Toruń p. Michał Zalewski oraz Prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu p. Henryk Miłoszewski z rana odwiedzili uczestników. Prezydent Miasta wręczył najmłodszemu uczestnikowi drobny upominek. Na teren biwaku przybyli również fotoreporterzy celem udzielenia wywiadów oraz ukazania, że 60. MSK przybył do Torunia. Dla chętnych była możliwość zwiedzania Torunia, w celu poszerzenia swojej wiedzy o tym mieście i zobaczenia jego urokliwych zakątków.

10 VIII – wtorek
Trasa Toruń – Solec Kujawski to pierwszy etap w pełni przepłynięty na Wiśle. Przebiegł on mile i szybko dla uczestników. Po przybyciu na miejsce Prezes WOPR w Solcu Kujawskim p. Roman Guździoł powitał każdego. Na wieczór władze miasta Solec Kujawski przygotowały koncert. Przy muzyce wiele osób potańczyło i pośpiewało. Była też okazja do wzięcia udziału w przygotowanych konkursach i zabawach.

11 VIII – środa
Tego dnia uczestnicy mieli okazję skorzystać z Parku wodnego udostępnionego za darmo. Wiele osób wybrało się również do miasta, w celu zobaczenia interesujących miejsc i wykorzystania ostatniego wolnego dnia na 60. MSK.

12 VIII – czwartek
Ostatni dzień i ostatnia trasa, która to kończy przygodę na spływie. Etap Solec Kujawski – Chełmno przebiegł szybko. W połowie trasy zaplanowano krótki odpoczynek. Pogoda dopisała racząc uczestników słońcem. Po przypłynięciu i zjedzeniu ostatniego posiłku odbyło się oficjalne zakończenie. Pojawiła się na nim członkini Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Kajakowego p. Teresa Kaczmarek. Podczas zakończenia wielu uczestników otrzymało puchar lub wiosełko za wybrane osiągnięcia. Na sam koniec każdy składał życzenia i z uśmiechem na ustach ustawił się do ostatniego grupowego zdjęcia upamiętniającego ten 60. MSK.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii 60. MSK.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 60 Międzynarodowy Spływ Kajakowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.