Holandia: Heerhugowaard

10 września przedstawiciele KTW Chełmno po wielu godzinnej podróży dotarli do miejscowości Heerhugowaard w północnej Holandii. Przyjechali na zaproszenie Teoristische Kano Bond Nederland (TKBN). Jest to już 6 wizyta członków Klubu w Holandii, jednak za każdym razem spotkali się w różnych miejscowościach poznając za każdym razem coraz różniejsze zakątki kraju. Podobnie jak w ubiegłych latach przewodnikiem był Charles Füss sekretarz TKBN.

image

image

 

Wieczorem o godzinie 19 miało miejsce uroczyste przywitanie delegacji KTW Chełmno przez sekretarza TKBN Charlesa Füssa, prezesa Kanowaard Jana van de Bunta oraz członka Klubu Petera Schrödera. Po krótkiej przemowie gospodarza – prezesa klubu Kanowaard – połączonej z prezentacją programu spływu, komandor Lech Bolt wręczył pamiątkowe upominki gospodarzom oraz zaproszenia na 53 Międzynarodowy Spływ Kajakowy.

image

image

 

We wtorek 11 września uczestnicy wyruszyli w 19 kilometrowy odcinek, którego zarówno początek jak i koniec miał miejsce w miejscowości Streekbos. Na trasie spływu były miejscowości Enkhuizen, Lutjebroek, Grootebroek, Bovenkarspel (Stede Broec). Jedną z wielu ciekawostek był akwedukt (przecięcie dwóch cieków wodnych na różnych poziomach).

image

image

image

image

image

 

W środę 12 września uczestnicy wyruszyli w jedną z najkrótszych tras do dzielnicy Heerhugowaard – „Miasto słońca” / „Meer van luna”, w której domy zasilane są z paneli fotowoltaicznych, na tyle wydajnych że w okresie letnim nadwyżki są przesyłane do sieci energetycznej, zaś zimną gdy pojawi się niedobór pobierana jest brakująca energia. Osiedle liczy sobie zaledwie kilka lat i jest neutralne pod względem CO2 dla środowiska, więc uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami z dziedziny architektury i ekologii. Pierwsze wrażenie jakie odczuli kajakarze wiązało się z nowoczesnością i dobrym rozplanowaniu projektu budowy nowoczesnych oraz funkcjonalnych obiektów. Projekt doceniony przez wielu zyskał także uznanie rzadkich gatunków ptaków, które osiedliły się w pobliżu osiedla m.in. szablodzioby i małe dżdżowniki. Zagospodarowany został także teren nad wodą, gdzie znajduje się plaża, a jakość wody pozwala na bezpieczną kąpiel. Po zwiedzeniu starszej części miasta powrócili na miejsce rozpoczęcia spływu. Po powrocie do Klubu gospodarza na uczestników czekał ciepły posiłek z deserem.

image

image

image

image

image

 

W czwartek 13 września przedstawiciele Klubu zwiedzili najatrakcyjniejsze miejsca w konstytucyjnej stolicy Holandii Amsterdamie. Rozpoczęcie zwiedzania zaczęli od krótkiej przejażdżki promem do dworca centralnego, z którego po krótkim spacerze, wyruszyli na zwiedzenie stolicy statkiem wycieczkowym. Po godzinnym rejsie, spacerując uliczkami Amsterdamu zobaczyli najważniejsze dla Holendrów obiekty historyczne. Podczas przerw w spacerze przedstawiciele KTW mogli skosztować m.in. w chińskiej restauracji kaczki po pekińsku, jabłecznika z bitą śmietaną. Kolejny spacer doprowadził uczestników do dworca głównego na czym zakończono zwiedzanie.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

 

W piątek 14 września z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych uczestnicy wybrali się samochodem do miejscowości Schoorl nad Morze Północne. Wiejący wiatr o sile 7 w skali Beauforta powodował sztorm, który nie zniechęcił uczestników do spaceru brzegiem morza, wdychania jodu oraz podziwiania żywiołów. Chwilę spędzone nad morzem przypomniały uczestnikom, że większość Holandii znajduje się w depresji (pod poziomem morza) oraz jak ważne i istotne było wykonanie „Planu Delta”.

image

image

image

image

image

 

W sobotę 15 września pogoda mile zaskoczyła uczestników, którzy wybrali się w kilkunastokilometrowy spływ, który rozpoczęto i zakończono w miejscowości Zuiderwoude z przerwami w miejscowościach Broek in Waterland, Monnickendam.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

 

W niedzielę 16 września przedstawiciele KTW Chełmno udali się w ostatni już kilkunastokilometrowy spływ pobliskimi kanałami przez miejscowości Heerhugowaard, Oudkarspel, Broek Op Langedijk.

image

image

image

image

image

image

 

Następnego dnia przedstawiciele Klubu wyruszyli w drogę powrotną do Chełmna.

Zobacz także więcej zdjęć ze spływu w naszej galerii

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z życia Klubu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.