Bezpieczeństwo

Spływy kajakowe są sportem bezpiecznym pod warunkiem znajomości i przestrzegania podstawowych zasad. Mimo wszystko zawsze trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem. Zawsze pływaj w kamizelce asekuracyjnej, a jeśli nie umiesz pływać, to w ratunkowej. Ważna też jest wzajemna asekuracja. Należy liczyć się z możliwością wywrócenia kajaka. Więc warto wszystko zabezpieczyć w kajaku przed wypadnięciem oraz przed kontaktem z wodą. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie. Podczas spływu mogą zdarzyć się miejsca takie jak zapory, tamy, przepompownie przy których należy zachować szczególną ostrożność, nie podpływać zbyt blisko niebezpiecznych miejsc. Wpływając na jeziora zwracaj uwagę na jachty, motorówki inne jednostki pływające – zachowuj bezpieczne odległości od nich i pamiętaj o falach, jakie generują motorówki i skutery wodne – ustępuj pierwszeństwa (większy czyli mniej zwrotny ma pierwszeństwo). Bezwzględnie należy przestrzegać poleceń instruktorów i innych służb zabezpieczających spływ. Nie należy pływać przed pilotem początkowym, ani za końcowym.


Dekalog kajakarza

1. Wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
2. Przybijaj do brzegu zawsze pod prąd.
3. Upewnij się, że kajak którym popłyniesz zachowa po wywrotce pływalność, czyli posiada komory lub inne akcesoria wypornościowe.
4. Podczas wywrotki w pierwszej kolejności ratuj człowieka, jego sprzętem zajmiesz się później.
5. Rzeczy transportowane w kajaku zabezpiecz przed zamoczeniem (włóż w nieprzemakalny worek) i zgubieniem w wodzie (przywiąż do kajaka).
6. Płynąć po rzece stale kontroluj powierzchnię wody przed dziobem kajaka, zwracając bacznie uwagę na wszelkie zmarszczki, fale i wiry, są to z reguły sygnały o różnych podwodnych przeszkodach, które musisz ominąć.
7. Pilnie obserwuj tendencje zmian pogody.
8. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu i nie pij alkoholu w czasie pływania.
9. Zwracaj uwagę na innych i pomagaj im w razie potrzeby.
10. Mierz zamiary według sił, nigdy odwrotnie, nie szarżuj.

Prosimy koniecznie zapoznać się z regulaminem spływu.